Dwie faktury do paragonu
Tak. Nie ma przeszkód prawnych do wystawienia dwóch lub więcej faktur, o ile potwierdzają sprzedaż różnych towarów (usług) udokumentowanych jednym paragonem. Sprzedawca ma obowiązek zaewidencjonowania sprzedaży osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (lub rolnika ryczałtowego) w kasie fiskalnej i wydania wydrukowanego paragonu nabywcy (art. 111 ust. 1 i ust. 3a ustawy o VAT). Natomiast fakturę dokumentującą sprzedaż wystawia tylko na żądanie takiego nabywcy (art. 106b ustawy o VAT).
- IS – izba skarbowa
- ustawa o VAT – ustawa o podatku od towarów i usług
Gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej w kasie, do jej egzemplarza pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż (art. 106h ust. 1 ustawy o VAT). Wydaje się, że wymóg "dołączenia" paragonu do faktury będzie spełniony nie tylko wtedy, gdy paragon będzie fizycznie dopięty do kopii faktury, ale również wtedy, gdy będzie możliwość przyporządkowania do niej paragonu fiskalnego (np. przez odpowiednią adnotację na fakturze z numerem paragonu).
Organy podatkowe potwierdzają, że sprzedawca ma prawo wystawić dwie lub więcej faktur do jednego paragonu w sytuacji, gdy sprzedaż danego towaru, ujętego na paragonie, będzie wykazana tylko na jednej z nich. Dla celów dowodowych na wystawionych fakturach VAT należy umieszczać adnotację zawierającą numer paragonu fiskalnego, do którego została wystawiona faktura bądź faktury (zob. interpretacja IS w Warszawie z 4.03.2014 r., IPPP2/443-1355/13-2/RR).
Nie będzie natomiast prawidłowe wystawienie więcej niż jednej faktury dokumentującej sprzedaż tego samego towaru (lub usługi) ujętego na paragonie z kasy rejestrującej (chyba że chodzi o duplikat faktury, która zaginęła).
Obowiązkiem podatnika, który zdecyduje się na dokumentowanie sprzedaży ujętej na jednym paragonie więcej niż jedną fakturą, jest zapewnienie, aby sprzedaż danego towaru (usługi) ujętego na paragonie była wykazywana wyłącznie na jednej fakturze (towary nigdy się nie "dublowały").