Data publikacji: 2018-11-16
Księga przychodów i rozchodów
Dokumentowanie wydatków na zakup metali formularzem przyjęcia odpadów
Tomasz Krywan
doradca podatkowy
Podatnik prowadzi skup złomu. Czy jego zakup od osób fizycznych może dokumentować – w celu ujęcia w pkpir – za pomocą formularza przyjęcia odpadów metali?
Tak. Podstawą zapisów w pkpir są dowody księgowe wymienione w § 12 ust. 3 oraz § 13 i 14 rozporządzenia pkpir.
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
Do określonych tymi przepisami dowodów księgowych należą m.in. dokumenty zawierające dane, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia (zob. § 13 pkt 5), tj. oznaczone numerem (lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie) dokumenty stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
- wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
- datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
- przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
- podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych.
Dowodami takimi mogą być również formularze przyjęcia odpadów. Jeżeli zatem sporządzane przez podatnika formularze zawierają ww. elementy, stanowią one dowody księgowe, a więc można na ich podstawie ujmować koszty zakupu metali w pkpir. Potwierdzają to organy podatkowe, np. KIS w interpretacji z 12.12.2017 (0114-KDIP3-1.4011.387.2017.1.EC): jeżeli wystawiony przez wnioskodawcę dowód przyjęcia odpadów metali zawiera dane wskazane w § 12 ust. 3 pkt 2 ww. rozporządzenia, to sposób, w jaki wnioskodawca dokumentuje zakup złomu od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jest prawidłowy i umożliwia ujęcie takiego wydatku w kosztach uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Temat: „Książka Przychodów i Rozchodów”
Księga przychodów i rozchodów
Spis z natury u dewelopera prowadzącego pkpir
Przedsiębiorca świadczy usługi budowlane. PIT rozlicza na podstawie pkpir. Jest właścicielem gruntu, na którym wznosi budynek mieszkalny wielorodzinny przeznaczony na sprzedaż. Grunt jest wpisany w kolumnie 10 księgi, jako towar handlowy. Zakończenie całej inwestycji nastąpi za ok. 2 lata. W 2020 przedsiębiorca poniósł wydatki na przystosowanie terenu pod budowę (prace projektowe, geodezyjne, przyłącza), wykopy i fundamenty, zrealizowane przez firmy zewnętrzne. Za wykonane prace otrzymał już faktury. Po zakończeniu budowy będzie sprzedawał poszczególne lokale mieszkalne jako gotowy produkt (wyrób).
W jakich kolumnach pkpir należało wpisać dotychczasowe wydatki na budowę? Czy należało je ująć w spisie z natury sporządzonym na 31.12.2020?
Budowane przez przedsiębiorcę budynki mieszkalne stanowią w momencie zakończenia budowy wyrób gotowy przeznaczony do sprzedaży, a przed jej zakończeniem – produkcję niezakończoną.
Księgi rachunkowe
Jakie księgi podatkowe przy prowadzeniu kilku firm
Czy osoba fizyczna, która w poprzednim roku podatkowym prowadziła indywidualną działalność gospodarczą (przychody przekraczały równowartość
2 mln euro) i księgi rachunkowe, może w kolejnym roku, po przekształceniu tej działalności w spółkę z o.o., zarejestrować w CEIDG drugą firmę i prowadzić dla niej podatkową księgę przychodów i rozchodów?
W myśl art. 24a ust. 4 updof obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych i jawnych takich osób, oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości.
Temat miesiąca
Podatkowa księga przychodów i rozchodów w 2020
Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir) reguluje nowe rozporządzenie MF. Likwiduje obowiązek prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz kart przychodów pracowników.
Poza tym nowe rozporządzenie (z 23.12.2019, DzU poz. 2544) niewiele różni się od dotychczasowego (z 26.08.2003, DzU z 2017 poz. 728), które 1.01.2020 straciło moc. Podobnie jak poprzednie zawiera wzory z objaśnieniami:
- pkpir,
- pkpir przeznaczonej dla rolników prowadzących działalność gospodarczą,
a ponadto cztery rozdziały, z tego trzy tak samo zatytułowane (przepisy ogólne, sposób prowadzenia księgi przez podatników niebędących rolnikami, sposób prowadzenia księgi przez rolników). Ostatni, czwarty rozdział zawiera przepisy: końcowy, przejściowy i dostosowujący.
Księga przychodów i rozchodów
Korekta kosztów po przeniesieniu przedsiębiorstwa spółki cywilnej do indywidualnej działalności
Likwidacja spółki cywilnej małżonków oraz przekazanie materiałów i towarów handlowych do działalności gospodarczej jednego z nich wymaga odpowiednich zapisów w księdze przychodów i rozchodów.
Podatnik i jego żona są jedynymi wspólnikami spółki cywilnej o profilu produkcyjnym. Istnieje między nimi rozdzielność majątkowa. Spółka prowadzi działalność w lokalu stanowiącym odrębną własność męża. Ani nieruchomości, ani ograniczone prawa rzeczowe na nieruchomościach nie stanowią majątku spółki. Tworzą go natomiast: wyroby, których produkcja i sprzedaż są przedmiotem działalności spółki, materiały służące do produkcji, środki trwałe (maszyny, samochody, sprzęt komputerowy itp.), a także wyposażenie.
Zmiana rozporządzenia pkpir
Nie trzeba zawiadamiać US o remanencie w trakcie roku
Likwidacja przepisów określających obowiązek sporządzania spisu z natury w trakcie roku oraz zawiadamiania US o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów to główne zmiany w rozporządzeniu pkpir, które weszły w życie 15.09.2018.
Ewidencje
Podatkowa księga przychodów i rozchodów – zmiana rozporządzenia
Likwidacja przepisów określających obowiązek zawiadamiania US o prowadzeniu księgi, a także o sporządzaniu spisu z natury w trakcie roku to główne zmiany w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, które weszły w życie 15.09.2018.
Księga przychodów i rozchodów
Kwity autostradowe jako dowody księgowe
Przedsiębiorca odbywa podróże służbowe samochodem osobowym stanowiącym środek trwały w prowadzonej działalności. Ponosi m.in. koszty przejazdów płatnymi polskimi autostradami, udokumentowane kwitami autostradowymi.
Czy na podstawie tych kwitów może ujmować koszty w pkpir?
Księga przychodów i rozchodów
Remanent w zakładzie fryzjerskim – jak wycenić częściowo zużyte kosmetyki
Naczelnik US zarządził sporządzenie remanentu przez osobę fizyczną prowadzącą zakład fryzjerski (na pkpir).
Na jakich zasadach sporządza się taki spis? Czy trzeba w nim ująć otwarte materiały, np. żele, szampony, odżywki (nieprzeznaczone do odsprzedaży)? Jeżeli tak, jaką ich wartość przyjąć?
Księga przychodów i rozchodów
Ujęcie w pkpir duplikatu faktury, która nie wpłynęła do firmy
Pod koniec kwietnia 2018 przedsiębiorca otrzymał duplikat faktury za usługę transportową, wystawionej 28.11.2017. Jej oryginał nie dotarł do przedsiębiorcy (zaginął).
Jak ująć otrzymany duplikat w pkpir i ewidencji VAT?
Księga przychodów i rozchodów
Remanent w trakcie roku a zaliczka na PIT
Przedsiębiorca prowadzi pkpir. W ubiegłym roku kupił towar, a wydatek zaliczył do kosztów uzyskania przychodów. Towaru jednak nie sprzedał i na koniec roku, wskutek przeprowadzonego remanentu, musiał wykluczyć ten wydatek z kosztów. Towar sprzedał w bieżącym roku. Nie chciałby czekać z remanentem na koniec roku, tylko zrobić go już teraz, żeby móc ponownie zaliczyć wydatek do kosztów i uwzględnić go w bieżącej zaliczce na PIT.
Czy może tak postąpić, a jeśli tak, to czy musi powiadomić US o remanencie?
Księga przychodów i rozchodów
Wprowadzenie kupionej „prywatnie” kryptowaluty do pkpir
Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej w ostatnich 2 latach kupowała kryptowaluty (m.in. Bitcoin).
Czy po założeniu firmy może wprowadzić do niej nabyte kryptowaluty, a następnie sprzedać je w ramach działalności gospodarczej, dla której prowadzona będzie pkpir? Jeżeli tak, w jaki sposób to zrobić?
Co do zasady przychody ze sprzedaży kryptowalut są uznawane za przychody z praw majątkowych (zob. np. interpretacja KIS z 20.03.2017, 0461-
ITPB1.4511.27.2017.2.MR). Mimo to organy podatkowe niekiedy zgadzają się na traktowanie ich jako przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (zob. np. interpretacja KIS z 24.11.2017, 0114-KDIP3-1.4011.281.2017.1.EC).