Dojazdy do pracy i noclegi zleceniobiorców na koszt zleceniodawcy – czy powstaje przychód podatkowy

Wartość zapewnionego zleceniobiorcom zakwaterowania i transportu stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście, od którego trzeba pobrać zaliczkę na PIT.

Tak wynika z interpretacji KIS z 2.02.2018 (0115-KDIT2-2.4011.443.2017.1.ENB).

  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

Została ona wydana na wniosek podatnika prowadzącego działalność w branży budowlanej, który część pracowników zatrudniał na umowy zlecenia. Wykonywali oni prace na terenie całego kraju. Miejsce realizacji zleceń było często oddalone od miejsca zamieszkania zatrudnionych, zleceniodawca zapewniał więc im dojazdy do pracy i zakwaterowanie przez okres realizacji zlecenia.

W jego opinii równowartość kosztów noclegu oraz transportu nie stanowi dla zleceniobiorców przychodu, bo świadczenia te zostały poniesione w interesie pracodawcy, a nie zatrudnionych. Gdyby nie ponosił kosztów zakwaterowania i transportu zleceniobiorców, nie mógłby realizować wielu zleceń na terenie kraju. Dla zleceniobiorców taki nocleg nie jest więc przysporzeniem majątkowym, bo nie spełnia warunków definicji nieodpłatnego świadczenia.

Organ podatkowy odrzucił tę argumentację. Jak czytamy w ww. piśmie, świadczenia w postaci zapewnienia zleceniobiorcy zakwaterowania, jak również transportu, są świadczeniami, które mają charakter osobisty, niezależnie od celu i okoliczności w jakich zostały poniesione. Skoro bowiem przez okres wykonywania umowy zlecenia zleceniobiorca będzie zamieszkiwał w miejscu zakwaterowania zapewnionym przez Wnioskodawcę, to (…) będzie on wykorzystywał to miejsce przede wszystkim dla celów osobistych (prywatnych). Ww. kwatera nie będzie bowiem służyła zleceniobiorcy jako narzędzie pracy, miejsce pracy (służące wykonaniu umowy), lecz będzie służyła osobistym celom zleceniobiorcy.

Niewątpliwie (…) wskazane we wniosku świadczenia będą spełnione za zgodą zleceniobiorcy, bowiem będą związane z wykonaniem umowy zlecenia w miejscu uzgodnionym z Wnioskodawcą, będą spełnione w interesie zleceniobiorcy – bowiem pozwolą mu uniknąć wydatku, który niewątpliwie musiałby ponieść, aby wywiązać się z umowy zlecenia wykonywanego w miejscu oddalonym od miejsca zamieszkania, jak również korzyść ta jest wymierna i możliwa do przypisania konkretnemu zleceniobiorcy.

W konsekwencji po stronie zleceniobiorców powstaje przychód z nieodpłatnych świadczeń kwalifikowany do źródła działalność wykonywana osobiście, od którego zleceniodawca ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....