Darowizny na przeciwdziałanie epidemii nadal bez VAT, niższy podatek na niektóre towary
Nastąpiło to rozporządzeniem MF z 28.08.2020 zmieniającym rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (poz. 1487), które weszło w życie 31.08.2020.
- MF – Minister Finansów
- ustawa o VAT – ustawa o podatku od towarów i usług
Zerowa stawka VAT na darowizny niektórych produktów służących zwalczaniu koronawirusa miała obowiązywać tylko do końca sierpnia 2020. Jej obowiązywanie przedłużono do dnia odwołania w Polsce stanu epidemii ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
Preferencja dotyczy:
- wyrobów medycznych oraz wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro,
- szkła laboratoryjnego i aparatury laboratoryjnej,
- produktów leczniczych oraz substancji czynnych w rozumieniu Prawa farmaceutycznego,
- środków dezynfekujących,
- specjalistycznych testów diagnostycznych służących do analizy i wykrywania czynników patogennych w organizmie człowieka, wodzie, powietrzu i glebie,
- środków ochrony indywidualnej: masek, osłon/szyb ochronnych na twarz, gogli, okularów ochronnych, kombinezonów, ochraniaczy na buty, czepków i rękawic.
Stawkę 0% VAT stosuje się wyłącznie do darowizn ww. towarów na cele związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2, na rzecz:
- Agencji Rezerw Materiałowych – na realizację zadań ustawowych,
- Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych – na realizację zadań statutowych,
- podmiotów wykonujących działalność leczniczą, wpisanych do wykazu prowadzonego przez NFZ, w tym szpitali jednoimiennych.
Warunkiem zastosowania zerowej stawki jest zawarcie pisemnej umowy darowizny, z której wynika, że dostarczane towary będą wykorzystane zgodnie ze wspomnianymi celami.
Rozporządzenie koryguje też nową matrycę stawek VAT. Przywraca obniżoną 8% stawkę na towary wymienione w załączniku do rozporządzenia: maszyny poligraficzne do pisma Braille’a, urządzenia komputerowe do pisma Braille’a (dla ociemniałych), maszyny do pisania dla niewidomych, urządzenia do zapisywania i odczytywania tekstów w alfabecie Braille’a, a także nasienie zwierząt objętych poz. 7 zał. nr 3 oraz poz. 2 zał. nr 10 do ustawy o VAT.