Czym różni się faktura pro forma od właściwej faktury

Marek Barowicz
Czy wystawienie/otrzymanie faktur pro forma wywołuje skutki podatkowe i księgowe?

Nie. Faktura pro forma (łac. „dla formy, dla pozoru”) to dokument potwierdzający przyjęcie zamówienia do realizacji, wezwanie do zapłaty lub złożenie oferty handlowej. Faktura pro forma, zawierająca niezbędne dane wymagane w standardowej umowie (np. przedmiot sprzedaży, oznaczenie stron czynności cywilnoprawnej, termin płatności) może być potraktowana jak oferta w myśl art. 66 § 1 Kc, zgodnie z którym oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy. Uregulowanie płatności w oparciu o dane ujęte w fakturze pro forma powoduje zawarcie właściwej umowy sprzedaży w drodze przyjęcia złożonej oferty (tj. akceptacji określonych w niej warunków).

Wyświetlono 12% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....