Czy trzeba płacić składki ZUS z kontraktu, gdy menedżer ma własną firmę

Magdalena Januszewska radca prawny
Prowadzenie własnej firmy i zawarcie kontraktu menedżerskiego oznacza zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych. Wysoko wynagradzany menedżer ma wybór, czy składki na te ubezpieczenia będą płacone z tytułu kontraktu, czy z działalności gospodarczej.

W czerwcu 2015 r. spółka zatrudniła menedżera ds. zarządzania produkcją na podstawie kontraktu menedżerskiego. Kontrakt został zawarty w ramach działalności gospodarczej obejmującej m.in. pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania - PKD 70.22.Z, którą menedżer wykonuje od listopada 2014 r. Podejmując się kontraktu, nie zaprzestał świadczenia usług na rzecz innych podmiotów, osiąga więc dodatkowe przychody. Kontrakt określa m.in. czas i miejsce świadczenia usług, obowiązki, termin wypłaty, zakaz konkurencji, a także że menedżer wykonuje swoje obowiązki na rzecz spółki w zakładzie produkcyjnym, która to spółka ponosi odpowiedzialność za jego działania wynikające z realizacji umowy wobec osób trzecich. Zdaniem spółki w takiej sytuacji dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń, a menedżer z tytułu kontraktu może być ubezpieczony społecznie tylko na zasadach dobrowolności.

Wyświetlono 23% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....