Czy strata ze sprzedaży przedawnionej wierzytelności jest kosztem uzyskania przychodów

Iwona Czauderna doradca podatkowy
Niektórzy kontrahenci spółki z o.o. nie regulują należności za sprzedane towary w terminie. Część z tych należności się przedawniła. Ich egzekwowanie spółka przekazała podmiotowi, który przejął w drodze cesji ciężar obsługi wierzytelności przedawnionych. Cena sprzedaży wierzytelności została ustalona na poziomie ich wartości rynkowej, niższej od nominalnej. W wyniku sprzedaży spółka poniesie więc stratę w wysokości różnicy pomiędzy wartością nominalną a ceną sprzedaży. Wierzytelności te spółka uprzednio zaliczała do przychodów należnych na podstawie art. 12 ust. 3 updop.
Czy straty z tytułu sprzedaży tych przedawnionych wierzytelności handlowych są kosztem podatkowym?

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 39 updop co do zasady straty ze zbycia wierzytelności nie są kosztem uzyskania przychodów. Wyjątkiem są straty dotyczące wierzytelności, które na podstawie art. 12 ust. 3 updop zostały zaliczone do przychodów związanych z działalnością jako przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Jednocześnie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 20 updop nie można zaliczyć do kosztów podatkowych wierzytelności odpisanych jako przedawnione. Dotyczy to przedawnienia w rozumieniu Kc, tzn. są to wierzytelności, co do których dłużnik może uchylić się od zapłaty.

Wyświetlono 24% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....