Czy pracownicy zwolnionej dyscyplinarnie przysługuje zasiłek macierzyński

Ewa Markiewicz

Pracodawca chce zwolnić dyscyplinarnie ciężarną pracownicę, która jest zatrudniona na czas nieokreślony na pełnym etacie.
Czy jest to w ogóle możliwe? Pracownica jest w 4. miesiącu ciąży, a w firmie nie działa zakładowa organizacja związkowa (zoz).
Czy kobiecie po urodzeniu dziecka będzie przysługiwał zasiłek macierzyński?

Kobiety w ciąży podlegają szczególnej ochronie prawnej, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwiązanie z nimi umowy o pracę. Wyrażony w art. 177 § 1 Kp zakaz wypowiedzenia (i rozwiązania) przez pracodawcę umowy o pracę z pracownicą będącą w ciąży dotyczy zwolnienia za wypowiedzeniem oraz rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownicę. Ten sam przepis przewiduje jednocześnie, że ciąża nie chroni kobiety przed zwolnieniem w trybie dyscyplinarnym i to niezależnie od tego, w którym miesiącu ciąży doszłoby do ustania zatrudnienia.

Wyświetlono 21% treści artykułu

Likwidacja i upadłość podmiotów gospodarczych – aspekty bilansowe i podatkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....