Czy pracodawca musi zdradzić wysokość pensji na żądanie związkowców

Renata Majewska Biuro Kadr i Płac
Jeden z handlowców zatrudnionych w spółce na umowę o pracę zgłosił się do związku zawodowego o obronę swoich praw, twierdząc, że padł ofiarą dyskryminacji płacowej. Tłumaczył, że kolega pełniący te same obowiązki i osiągający podobne wyniki, dostał po raz kolejny 2 razy wyższą premię wynikową. Przełożony uzasadniał to tym, że drugi pracownik jest bardziej lubiany przez klientów, ale nie potrafił poprzeć swoich argumentów dowodami. Związek zwrócił się do pracodawcy na podstawie art. 28 ustawy o związkach zawodowych o informację o zarobkach drugiego sprzedawcy. Spotkał się odmową.
Czy słusznie?

Pracodawcy nie wolno zdradzić na żądanie związku zawodowego wysokości pensji pracownika. Zatrudniony, który uważa się za dyskryminowanego, ma prawo złożyć pozew przeciwko pracodawcy o nierówne traktowanie w zatrudnieniu, w tym przypadku w zakresie wynagradzania. Zakładowa organizacja związkowa może, za zgodą pracownika, przyłączyć się do sprawy sądowej, aby go wspomóc.

Wyświetlono 20% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....