Czy powstaje przychód z tytułu objęcia udziałów po cenie nominalnej niższej niż rynkowa

Grzegorz Gębka doradca podatkowy
Od wielu lat sprawuję funkcję członka zarządu w spółce z o.o. z siedzibą w Polsce. Ostatnio zaproponowano mi nabycie udziałów w spółce, jako pewnego rodzaju zachętę do dalszej współpracy i aby "związać" mnie na dłuższy czasz przedsiębiorstwem. Mam nabyć za gotówkę 10 udziałów po 1000 zł każdy, co będzie równoznaczne z uzyskaniem 10% wszystkich udziałów w spółce. Cena, za którą nabędę udziały, odpowiada ich wartości nominalnej a nie rynkowej - majątek spółki to kilkanaście milionów złotych.
Skoro wartość rynkowa udziałówi cena, którą za nie zapłacę (odpowiadająca ich wartości nominalnej) znacznie się różnią, to czy uzyskam przychód, który powinienem opodatkować?

W myśl art. 9 ust. 1 updof, który wyraża zasadę powszechności opodatkowania podatkiem dochodowym, opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z pewnymi wprost wskazanymi w ustawie wyjątkami. Zatem osoba fizyczna - co do zasady - powinna opodatkować każde uzyskane przez siebie przysporzenie.

Wyświetlono 33% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....