Czy można zmienić umowę o badanie sprawozdania finansowego na umowę o ekspertyzę


Po przeprowadzeniu obowiązkowego badania sprawozdania finansowego sp. z o.o. poinformowałem zarząd spółki, iż zgodnie z krajowymi standardami rewizji finansowej zmuszony będę wydać opinię negatywną o zbadanym sprawozdaniu finansowym. Spółka nie kwestionuje stanu faktycznego przedstawionego w opinii i w raporcie z badania, jednak dostrzega problem braku możliwości podziału zysku netto wynikającego z badanego sprawozdania finansowego. Spółka zaproponowała mi, aby przeprowadzone badanie uznać za ekspertyzę, po której nie zostałaby wydana opinia w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Czy mogę przyjąć propozycją spółki?
Na marginesie: Czy w razie dobrowolnego badania sprawozdania finansowego sposób postępowania byłby inny?

Istotnie, zgodnie z przepisami art. 53 ust. 3 ustawy o rachunkowości, podział zysku netto lub pokrycie straty netto jednostki zobowiązanej, zgodnie z art. 64 ust. 1 tej ustawy do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego, może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, poprzedzonym wyrażeniem przez biegłego rewidenta o tym sprawozdaniu opinii bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami. Podział zysku netto lub pokrycie straty netto, dokonany bez spełnienia tego warunku, jest nieważny z mocy prawa. Tak więc opinia negatywna lub odmowa wyrażenia opinii przez biegłego rewidenta uniemożliwia podział zysku netto za okres, którego dane sprawozdanie finansowe dotyczy.

Wyświetlono 26% treści artykułu

Likwidacja i upadłość podmiotów gospodarczych – aspekty bilansowe i podatkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....