Ćwiczenia na firmowej siłowni bez obciążeń podatkowych

Nieodpłatne korzystanie z zakładowej siłowni nie powoduje powstania przychodu ze stosunku pracy, nawet jeśli pracodawca wie, kto i ile czasu tam spędził.

Potwierdziła to KIS w interpretacji z 24.04.2018 (0114-KDIP3-2.4011.200.2018.2.JG1). We wniosku o jej wydanie pracodawca wskazał, że na terenie zakładu pracy znajduje się wyodrębnione pomieszczenie służące jako bezpłatna siłownia. Korzystają z niej wyłącznie pracownicy i osoby upoważnione przez zarząd. Mogą ćwiczyć przed, w trakcie i po pracy, a czas przebywania na terenie siłowni jest uwidoczniony w raporcie z karty magnetycznej, której pracownicy używają w celu kontroli czasu pracy.

  • TK – Trybunał Konstytucyjny
  • updof – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

Pracodawca nabrał wątpliwości, czy w związku z tym nieodpłatne korzystanie z siłowni powoduje konieczność przypisania pracownikom przychodu ze stosunku pracy. Jego zdaniem nie, na co wskazuje wyrok TK z 8.07.2014 (K 7/13).

KIS zgodziła się z tym i w interpretacji również odniosła się do ww. orzeczenia: w świetle wyroku TK (…) uznać należy, że otrzymanie przez pracowników świadczenia w postaci udostępnienia w siedzibie wnioskodawcy siłowni wraz z wyposażeniem nie stanowi nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 updof. (…) Nawet jeśli pracownicy używają karty magnetycznej w celach kontroli czasu pracy, po ich stronie nie pojawia się korzyść, choćby w postaci zaoszczędzenia wydatku. Nie sposób bowiem zakładać, że gdyby nie siłownia udostępniona przez pracodawcę, pracownicy wydaliby pieniądze na korzystanie z takiej siłowni. Ponadto świadczenie to nie jest skierowane indywidualnie, do konkretnego pracownika, bowiem z oferowanego przez spółkę świadczenia mogą korzystać wszyscy pracownicy spółki oraz osoby upoważnione przez zarząd.

(…) Nieodpłatne korzystanie przez pracowników spółki z siłowni nie stanowi ich przychodów ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 updof, a co za tym idzie spółka nie jest zobowiązana do obliczania, pobierania i odprowadzania zaliczek na PIT z tego tytułu.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....