Certyfikowany ekspert usług księgowych – osoba, której można zaufać

Małgorzata Szczepańska rzecznik prasowy ZG SKwP
Trawestując piosenkę Jerzego Stuhra, można by zaśpiewać „Księgować każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie oto chodzi, jak co komu wychodzi”. Tylko że akurat w tym wypadku bardzo o to chodzi.

Ustawa z 9.05.2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (tzw. ustawa deregulacyjna) umożliwiła prowadzenie biura rachunkowego, a więc głównie obsługę księgowości i z reguły podatków przedsiębiorców, każdemu kto zechce to robić. Zniosła obowiązek posiadania – poświadczającego kwalifikacje zawodowe – certyfikatu księgowego Ministerstwa Finansów, który można było uzyskać po spełnieniu wielu wymogów formalnych i merytorycznych.

Od 10.08.2014 r. usługi księgowe może świadczyć każdy. Ich jakość ma zweryfikować niewidzialna ręka rynku, poprzedzona widzialnymi, dotkliwie odczuwalnymi sankcjami nakładanymi w razie stwierdzenia nieprawidłowości przez urząd skarbowy lub ZUS na przedsiębiorcę a nie na biuro. Przedsiębiorcy na ogół nie stać na testowanie umiejętności i wiedzy biura rachunkowego, któremu powierzył swoje księgi i rozliczenia podatkowe. Powinien wiedzieć: komu powierza swoje dokumenty i rozliczenia i mieć przeświadczenie, że może mu zaufać. Przecież od biura rachunkowego, wiedzy, umiejętności i etyki jego personelu zależy bezpieczne działanie firmy, prawidłowe wyliczenie zobowiązań podatkowych, a nawet płynność finansowa.

Dlatego przedsiębiorca musi dysponować narzędziami, umożliwiającymi sprawdzenie biura rachunkowego i prowadzącego go księgowego, w których ręce chce oddać ewidencję swojej firmy.

Narzędziami takimi są niewątpliwie certyfikaty wydawane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Są to zarówno certyfikaty potwierdzające kwalifikacje księgowych uzyskane w wyniku czterostopniowej nauki zawodu księgowego, jak i certyfikat eksperta usług księgowych potwierdzający kompetencje do prowadzenia biura rachunkowego.

Czterostopniową certyfikację zawodu księgowego, której najwyższym szczeblem jest certyfikat dyplomowanego księgowego, SKwP wprowadziło w 2009 r. – dziś już ponad 700 dyplomowanych księgowych szczyci się uzyskaniem najwyższego tytułu w zawodzie.

Certyfikaty eksperta usług księgowych, które są konsekwencją wprowadzenia ustawy deregulacyjnej, po raz pierwszy zostały uroczyście wręczone 23.09.2014 r. Otrzymało je 44 absolwentów pierwszego, zorganizowanego przez warszawski Oddział Okręgowy SKwP, kursu na certyfikowanego eksperta usług księgowych. Zdali oni niełatwy egzamin, podczas którego należało odpowiedzieć na 50 pytań testowych ze wszystkich dziedzin objętych kursem oraz rozwiązać zadania praktyczne, sprawdzające wiedzę z przepisów o podatkach: dochodowym od osób prawnych i fizycznych oraz VAT.

Certyfikaty wręczali: Franciszek Wala – prezes Zarządu Głównego SKwP oraz Jerzy Koniecki – prezes Oddziału Okręgowego SKwP w Warszawie i wiceprezes ZG SKwP.

O potrzebie stworzenia dokumentu, obiektywnie i wiarygodnie zaświadczającego o zdolności do prowadzenia w sposób kompetentny i profesjonalny biura rachunkowego, pierwsi, już w ubiegłym roku, mówili członkowie naszego Koła Biur Rachunkowych, zaniepokojeni sytuacją, którą stworzy na rynku ustawa deregulacyjna. W tej chwili certyfikat otrzymały 44 osoby, a kolejnych 80 już przystąpiło do egzaminu – powiedział na wstępie prezes Jerzy Koniecki. Wskazując na zasadniczą różnicę między certyfikatem ministerialnym a certyfikatem Stowarzyszenia, zaakcentował wymóg ustawicznego doskonalenia zawodowego (w wymiarze 20 godzin rocznie), do przestrzegania którego zobowiązały się osoby z certyfikatem SKwP. (Jest to zgodne z wymogami Międzynarodowych Standardów Edukacyjnych).

O czterostopniowej certyfikacji zawodu księgowego, której ukoronowaniem jest tytuł zawodowy dyplomowanego księgowego, mówił prezes ZG Franciszek Wala. Certyfikaty na każdym z czterech stopni stanowią potwierdzenie posiadania odpowiednich dla określonego poziomu kwalifikacji, których wyrazem jest specjalistyczna wiedza i umiejętności zawodowe.

Tytuł „eksperta usług księgowych” stanowi otwarcie nowej ścieżki specjalizacji i potwierdzenie, że jego posiadacz jest przygotowany do organizowania usług księgowych. Oznacza, że usługi świadczone przez takie biuro będą dostosowane do potrzeb klienta i będą na wysokim poziomie zarówno pod względem organizacyjnym, jak i fachowym – powiedział prezes Franciszek Wala.

W imieniu certyfikowanych ekspertów wystąpiła Elżbieta Woźnicka – przewodnicząca Koła Biur Rachunkowych warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia, prezes zarządu EURO ROMB sp. z o.o. świadczącej usługi księgowe, która zdała egzamin i otrzymała certyfikat eksperta usług księgowych. Koło zrzesza 1500 biur rachunkowych, było zatem naturalne, że w oddziale warszawskim jako pierwszym rozpoczęły się kursy i tam też wręczono pierwsze certyfikaty. Niemniej kursy dla kandydatów na certyfikowanego eksperta usług księgowych prowadzone są także w innych oddziałach okręgowych SKwP, m.in. w Bydgoszczy, Poznaniu i Krakowie.

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....