Całkowita zmiana danych nabywcy poprzez wystawienie faktury korygującej

Marcin Szymankiewicz doradca podatkowy
Spółka sprzedaje towary i usługi krajowym kontrahentom. Czasami po wystawieniu faktury okazuje się, że jako nabywcę błędnie wskazano podmiot, który nie jest stroną transakcji (na rzecz którego nie została zrealizowana dostawa towaru czy usługa). Wszystkie dane nabywcy (nazwa, adres, numer NIP) są nieprawidłowe. Faktura jest jednak doręczana właściwemu nabywcy.
Skoro nie odzwierciedla ona rzeczywistego przebiegu transakcji gospodarczej, to czy prawidłowe jest wystawienie faktury korygującej, w której nastąpi całkowita zmiana danych identyfikujących nabywcę?

Faktura (dokumentująca dostawy i usługi na rzecz firm krajowych) powinna zawierać m.in. imię, nazwisko lub nazwę i adres nabywcy, a także numer, za pomocą którego jest on zidentyfikowany na potrzeby VAT, pod którym otrzymał towary lub usługi (art. 106e ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy o VAT).

Jeżeli po wystawieniu faktury wystąpią zdarzenia mające wpływ na jej treść lub okaże się, że zawiera ona błędy, sprzedawca wystawia fakturę korygującą. Wystawia ją m.in. w razie stwierdzenia pomyłki w jakiejkolwiek pozycji faktury.

Wyświetlono 15% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....