Bonifikata przy nabyciu gminnych nieruchomości

Ryszard Kubacki doradca podatkowy
Gmina sprzedaje nieruchomość z bonifikatą (na podstawie art. 68 ust. 1 i ust. 1b ustawy o gospodarce nieruchomościami).
Czy bonifikata stanowi dla nabywcy przychód podatkowy i czy w związkuz tym gmina powinna wystawić PIT-8C?

W myśl art. 34 ust. 1 pkt 3 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU z 2015 r. poz. 1774, dalej ugn) w przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje osobie, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony. Stosownie do art. 68 ust. 1 pkt 7 ugn można udzielić (za zgodą - odpowiednio - wojewody albo rady gminy/powiatu lub sejmiku województwa) bonifikaty od ustalonej ceny, jeśli nieruchomość jest sprzedawana jako lokal mieszkalny.

Wyświetlono 27% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....