Blokada środków także na rachunku VAT

Blokada przez organy podatkowe rachunku rozliczeniowego podatnika VAT uniemożliwi w praktyce także korzystanie z rachunku VAT, na który już wkrótce będą trafiać środki odpowiadające kwocie należnego podatku za sprzedane towary i usługi, na skutek zastosowania mechanizmu podzielonej płatności.

Potwierdził to MF w odpowiedzi 26.03.2018 na interpelację poselską nr 6974.

  • MF – Minister Finansów
  • US – urząd skarbowy
  • Op – Ordynacja podatkowa
  • KAS – Krajowa Administracja Skarbowa

Na podstawie art. 119zv Op, który wszedł w życie 30.04.2018, Szef KAS może wydać postanowienie o blokadzie rachunku tzw. podmiotu kwalifikowanego (jest nim każdy przedsiębiorca) na okres nie dłuższy niż 72 godz., jeżeli posiadane informacje, w szczególności wyniki analizy ryzyka, wskazują, że podmiot kwalifikowany może wykorzystywać działalność banków/skok do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi lub do czynności zmierzających do wyłudzenia skarbowego, a blokada rachunku jest konieczna, aby temu przeciwdziałać. Blokada może być przedłużana kolejnymi postanowieniami, jednak nie dłużej niż na 3 mies.

MF wyjaśnił, że blokada rachunku podmiotu kwalifikowanego będzie dotyczyć każdorazowo tylko rachunku rozliczeniowego tego podmiotu. Należy jednakże mieć na uwadze, że rachunek VAT (…) nie będzie samodzielnym rachunkiem bankowym. Będzie to rachunek utworzony do każdego rachunku rozliczeniowego prowadzonego dla podatnika podatku od towarów i usług (zarówno czynnego, jak i zwolnionego).

MF przypomniał też, że w przypadku blokady rachunku na podstawie ww. przepisów, zgodnie z art. 96 ust. 9 pkt 5 ustawy o VAT naczelnik US wykreśla z urzędu podatnika z rejestru podatników VAT bez konieczności zawiadamiania go o tym, jeżeli posiadane informacje wskazują na prowadzenie przez podatnika działań z zamiarem wykorzystania działalności banków/skok do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi. Konsekwencją zastosowania blokady oraz wykreślenia z rejestru będzie również niemożność korzystania z rachunku VAT.

Przypomnijmy, że rachunek VAT od 1.07.2018 będzie służyć do dokonywania płatności za zakupione u podatnika VAT towary i usługi w ramach mechanizmu podzielonej płatności. Z tego też rachunku jego posiadacz będzie mógł regulować swoje zobowiązanie z tytułu VAT wobec fiskusa.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....