Biznes w Polsce, składki za granicą

Magdalena Januszewska radca prawny

Umowa międzynarodowa może wyeliminować obowiązek opłacania składek w dwóch państwach.

Pani X obecnie mieszka w USA i ma 2 obywatelstwa – polskie i amerykańskie. Od 1995 świadczy w USA pracę na umowę o pracę i tam podlega ubezpieczeniom społecznym. W 2017 rozpoczęła działalność gospodarczą w Polsce w formie spółki cywilnej, a jej przedmiotem jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Ustanowiła pełnomocnika, który reprezentuje ją w sprawach firmy, zatem jej obecność w Polsce w celu wykonywania obowiązków służbowych nie jest konieczna. Nadal mieszka w USA. Czy z racji działalności gospodarczej ma obowiązek odprowadzania składek w Polsce?

ZUS w decyzji z 11.05.2018 (DI/100000/43/462/2018) potwierdził, że nie. Kwestie związane z ustaleniem i stosowaniem właściego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego w tej sprawie reguluje umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki z 2.04.2008. Eliminuje ona sytuacje, w których dana osoba podlega ubezpieczeniom społecznym równocześnie w obu krajach.

W myśl art. 6 ust. 1 umowy osoba zatrudniona na terytorium jednej ze stron, w odniesieniu do tego zatrudnienia, podlega przepisom prawa wyłącznie tej strony. Z kolei art. 6 ust. 4 umowy wskazuje, że osoba pracująca na własny rachunek, która ma miejsce zamieszkania na terytorium strony, podlega przepisom prawa tylko tej strony. Oznacza to, że osoba prowadząca działalność w Polsce i mieszkająca w USA podlega ubezpieczeniom wyłącznie tam. Skoro dla pani X właściwe jest ustawodawstwo USA, to nie ma ona obowiązku odprowadzania składek społecznych z działalności gospodarczej w Polsce.

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....