Będąc rolnikiem ryczałtowym, nie można rozliczać VAT od usług rolniczych

Aleksander Woźniak
Rolnik ryczałtowy nie może być jednocześnie podatnikiem VAT zwolnionym z tytułu sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności i podatnikiem VAT czynnym – w zakresie świadczenia usług rolniczych.

Tak orzekł NSA w wyroku z 1.08.2018 (I FSK 1733/16). Sprawa dotyczyła właściciela gospodarstwa rolnego, który uprawiał zboża i warzywa. Zgłosił on rozpoczęcie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług dla rolnictwa i złożył VAT-R, zaznaczając, że rezygnuje ze zwolnienia podmiotowego (przysługującego na mocy art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT z uwagi na wielkość obrotów). Organy podatkowe uznały, że nieprawidłowo, bo jako rolnik ryczałtowy korzystający ze zwolnienia z VAT, również z tytułu świadczenia usług rolniczych jest on objęty tym zwolnieniem. Wskazały na art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, który zwalnia od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Wyświetlono 42% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....