Aport po założeniu spółki a prawo do obniżonego CIT

Aleksander Woźniak
Spółka z o.o. została zarejestrowana w KRS i 30.06. 2018 r. rozpoczęła działalność. Pierwsze dwie zaliczki na CIT zapłaciła wg stawki 15%, zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 updop. We wrześniu 2018 r. inna spółka, powiązana ze wspólnikami spółki z o.o., wniosła do niej zorganizowaną część przedsiębiorstwa (zcp), obejmując w zamian nowo utworzone udziały (nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego).
Czy z powodu tego aportu spółka z o.o. utraciła prawo do opodatkowania wg stawki 15%?

Nie. Zasadniczo obniżona do 15% stawka CIT przysługuje podatnikom małym oraz rozpoczynającym działalność (tym drugim w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność). Nie mogą jej stosować podatkowe grupy kapitałowe (art. 19 ust. 1b updop), podatnicy powstali wskutek przekształcenia, połączenia lub podziału (z wyjątkami) oraz ci, do których wniesiono przedsiębiorstwo, zcp lub inne składniki majątkowe związane z działalnością gospodarczą o wartości co najmniej 10 tys. euro.

Wyświetlono 28% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....