Anulowanie faktury zaliczkowej, gdy nie doszło do wpłaty zaliczki
Tak wynika z interpretacji KIS z 18.04.2019 (0114-KDIP1-1.4012.23.2019.3.KBR). Ponieważ faktura zaliczkowa została wystawiona prawidłowo, to zdaniem KIS w grę wchodzi jedynie jej korekta.
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- ustawa o VAT – ustawa o podatku od towarów i usług
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
Jak czytamy w ww. piśmie, w analizowanej sprawie faktura wystawiona 11.08.2017 (...) została sporządzona zgodnie z zawartą (...) umową, która przewidywała wpłatę zaliczki ze strony kontrahenta na poczet przyszłych usług doradztwa. Na fakturze określono termin płatności zgodny z ww. umową, tj. 7 dni. (...) Zleceniobiorca nie dokonał wpłaty zaliczki. (...) Ww. faktura co do zasady została wystawiona zgodnie z przepisami, tj. w terminie wynikającym z art. 106i ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT, który przewiduje, że faktury dokumentujące zaliczkę mogą być wystawione nie wcześniej niż 30. dnia przed jej otrzymaniem.
Skoro strony umowy uzgodniły obowiązek uiszczenia zaliczki i termin jej płatności, to należy przyjąć, że faktura wystawiona w terminie określonym ww. przepisami jest prawidłowa i odnosi się do zdarzeń, które miały nastąpić w wyniku wykonania zawartej umowy. Z powyższych względów ww. faktura pomimo niedokonania płatności ze strony kontrahenta oraz jej odesłania do wnioskodawcy nie może być przedmiotem tzw. anulowania. Natomiast kwestia dotycząca niewprowadzenia faktury do obrotu jako kolejnej przesłanki uprawniającej do „anulowania” faktury nie ma w tym przypadku znaczenia, gdyż jak wskazano wyżej, nie można uznać ww. faktury za wystawioną bezpodstawnie.
Ze względu na fakt, że po wystawieniu ww. faktur zostało zawarte (...) porozumienie o zawieszeniu wykonania umowy i (...) było ono podstawą do odstąpienia od wpłaty zaliczki w wyżej umówionym terminie, to zachodzą przesłanki do skorygowania ww. faktury zaliczkowej.
KIS stwierdziła też, że jeżeli w wyniku braku wpłaty zaliczki w związku z zawartym porozumieniem faktura nie zostanie skorygowana, to jako wystawiona wcześniej niż 30 dni przed otrzymaniem zaliczki (tj. z naruszeniem art. 106i ust. 7 ustawy o VAT) będzie stanowić fakturę, o której mowa w art. 108 ust. 1 ustawy o VAT, a więc powodującą obowiązek zapłaty wynikającego z niej podatku należnego.
Odmienne stanowisko w tej kwestii zajął WSA w Rzeszowie w wyroku z 24.01.2019 (I SA/Rz 1130/18), stwierdzając, że przedwcześnie wystawionej faktury nie można uznać za „pustą”, tj. oderwaną od realnych zdarzeń gospodarczych, przy której obowiązek zapłaty podatku wiąże się z samym tylko faktem wystawienia faktury.