Angaż studenta na umowę zlecenia i o dzieło – zwolnienie od składek

Ewa Markiewicz
Przedsiębiorca w okresie przedświątecznym chciałby zatrudnić osoby do pomocy w ramach umowy zlecenia albo o dzieło, najlepiej studentów z uwagi na zwolnienie z opłacania składek ZUS.
Czy za takie osoby trzeba płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Zatrudnienie ucznia szkoły ponadgimnazjalnej oraz studenta na umowę o dzieło lub zlecenia nie rodzi po stronie firmy obowiązku zgłoszenia tej osoby do ubezpieczeń społecznych. Firma nie zgłasza jej również do ubezpieczenia zdrowotnego. Są jednak wyjątki od tej reguły, m.in. w przypadku gdy umowa zlecenia lub o dzieło jest zawarta z własnym pracownikiem (zatrudnionym na etacie) albo gdy student-zleceniobiorca ukończy 26 lat.

Najdogodniejszą formą zatrudnienia dla firmy jest zatrudnienie na umowę o dzieło, bo jego wykonawca nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnemu z tytułu tej umowy. Firma nie zgłasza takiej osoby do ZUS, czyli nie odprowadza za nią składek społecznych (emerytalnej, rentowych, chorobowej, wypadkowej) ani zdrowotnej.

Wyświetlono 36% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....