Analiza wskaźnikowa przy controllingu finansowym

Andrzej Niemiec

System wskaźników przy controllingu finansowym

Zadaniem controllingu w przedsiębiorstwie jest m.in. stworzenie takiego systemu informacji ekonomicznej, która umożliwia szybką i wiarygodną ocenę sytuacji oraz podejmowanie racjonalnych decyzji. Podstawową i najczęściej stosowaną formą informacji gospodarczej są wskaźniki, np. rentowności rotacji; a więc relacje wzajemne blisko powiązanych ze sobą wielkości.

W teorii i praktyce stosuje się dużą liczbę wskaźników, które ujmowane są w jednorodne grupy, stosownie do roli, jaką spełniają przy ocenie poszczególnych elementów kształtujących sytuację finansową przedsiębiorstwa, jakimi są rentowność, płynność, ryzyko i niezależność finansowa. Elementy te są ze sobą ściśle powiązane i taki też charakter powinna mieć analiza wskaźnikowa. Powstaje w związku z tym zadanie ustalenia i doboru możliwie małej liczby wskaźników o dużej wartości poznawczej (sile diagnostycznej), służących badaniu bieżącej oraz przyszłej sytuacji, a m.in. stanowiących podstawę systemu wczesnego rozpoznania ryzyka utraty płynności finansowej przez przedsiębiorstwo.

Rozwiązanie tego zadania wydaje się proste, jeżeli postawi się je w odpowiednim świetle. Wskaźniki, dzięki swej właściwości streszczenia w sposób celowy informacji, są dobrym i dogodnym narzędziem umożliwiającym zrozumienie biznesu i ocenę jego kondycji. Wartość poznawczą zyskują wówczas, gdy zbudowane są z uwzględnieniem zasad: celowości, odpowiedniości, współmierności, porównywalności, prostoty, łatwości zastosowania, podatności na integrację w systemie wskaźników. Dopiero jednak umiejętna interpretacja wskaźników dostarcza analitykowi odpowiedzi, których szuka.

Celem artykułu jest zaprezentowanie – po pierwsze – sposobu analizy ryzyka płynności, a po drugie – skutecznych narzędzi analitycznych (wskaźników) przydatnych do tego rodzaju analizy.

Analizy płynności finansowej

Badanie płynności następuje na różnych szczeblach hierarchii przedsiębiorstwa i w różnym celu. W tym rozumieniu analizę płynności można przedstawić zgodnie z funkcjonalnymi obszarami analizy w przedsiębiorstwie, jak to pokazano na rysunku 1.

Wyświetlono 4% treści artykułu

w sprzedaży

Spis treści artykułu
Spis treści artykułu:

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....