Amortyzacja środków trwałych otrzymanych w darowiźnie przed 2018 r.

Artur Kowalski doradca podatkowy
Agnieszka Kowalska doradca podatkowy
Czy – w związku ze zmianą przepisów updof i ograniczeniem możliwości amortyzacji – darowane środki trwałe wprowadzone do ewidencji przedsiębiorstwa osoby fizycznej przed 2018 r. należy amortyzować jak do tej pory, czy wg nowych zasad?

W 2018 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące zasad rozliczania w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych otrzymanych przez podatników PIT w spadku i darowiźnie. Zmiany wprowadzano etapami. Pierwsza zmiana[1] nastąpiła od 1.01.2018 r., kolejna[2] – od 19.07.2018 r., ale z mocą wsteczną od początku 2018 r.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45a updof w brzmieniu nadanym tą ostatnią nowelizacją nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (wnip):

Wyświetlono 11% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....