Amortyzacja środków trwałych o wartości początkowej nieprzekraczającej 10 000 zł

Korzystając ze zmian ustawy o podatku dochodowym, chcielibyśmy zastosować poniższe rozwiązanie do środków trwałych, których wartość początkowa nie przekracza 10 000 zł. Środki trwałe o wartości początkowej do 3500 zł byłyby jednorazowo odpisywane w koszty. Natomiast te o wartości pomiędzy 3500 a 10 000 zł byłyby objęte ewidencją środków trwałych i podlegałyby amortyzacji, ale przyspieszonej (stawki z wykazu pomnożone przez współczynnik 2). Nie chcielibyśmy dokonywać jednorazowych odpisów, gdyż miałoby to negatywny wpływ na sytuację finansową naszej jednostki. Naszym zdaniem zaproponowane rozwiązanie zapewni rzetelny i jasny obraz sytuacji finansowej i majątkowej jednostki oraz jej wyniku finansowego.
Czy jest to prawidłowe w świetle uor? Czy będzie honorowane podatkowo?

Wartość początkowa środków trwałych w myśl uor co do zasady podlega amortyzacji, a więc rozłożeniu w czasie, z uwagi na ich długotrwałe użytkowanie (przez okres co najmniej dłuższy niż rok), któremu towarzyszy stopniowe przenoszenie korzyści z eksploatacji na wynik działalności. Przyjmuje się, że amortyzacja odzwierciedla proces utraty wartości przez środki trwałe, wywołanej ich zużyciem fizycznym na skutek użytkowania oraz upływu czasu, a także zużyciem ekonomicznym (moralnym), spowodowanym postępem technicznym, który przejawia się m.in. pojawianiem się na rynku maszyn, urządzeń, budynków o lepszych właściwościach użytkowych, tańszych w eksploatacji, co z kolei czyni nieopłacalnym dalsze użytkowanie starych środków trwałych.

Wyświetlono 33% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....