Alkohol a oznaczenia w pliku JPK_VAT
Nie. Zasadniczo obowiązek ten dotyczy „dostaw napojów alkoholowych – alkoholu etylowego, piwa, wina, napojów fermentowanych i wyrobów pośrednich, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym”, zgodnie z § 10 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15.10.2019 w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (DzU poz. 1988).
- ustawa o VAT – ustawa o podatku od towarów i usług
W ewidencji fakturę taką należy oznaczyć, wpisując wartość „1” w polach GTU_01 – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w „Pytaniach i odpowiedziach” zamieszczonych na stronie internetowej www.podatki.gov.pl.
Definicja alkoholu etylowego dla potrzeb podatku akcyzowego jest bardzo szeroka i obejmuje m.in. wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj., objęte pozycjami CN 2207 i 2208, nawet jeżeli są to wyroby stanowiące część wyrobu należącego do innego działu Nomenklatury Scalonej. Wskutek tego alkoholem etylowym dla potrzeb akcyzy jest także np. skażony alkohol zawarty w takich wyrobach, jak perfumy, kosmetyki czy płyny do dezynfekcji.
Dostaw perfum, kosmetyków ani płynów do dezynfekcji nie oznacza się jednak kodem GTU, mimo że zawierają alkohol etylowy.
Jeżeli dostawa alkoholu będzie elementem kompleksowego świadczenia (usługi złożonej), wówczas również nie ma obowiązku oznaczania takiej transakcji kodem GTU 01. Z tego względu oznaczenie to nie dotyczy alkoholu wydawanego w ramach usługi gastronomicznej.
Oznaczeń GTU nie stosuje się przy księgowaniu raportu fiskalnego, czyli zbiorczych informacji o sprzedaży ewidencjonowanej w kasie rejestrującej. Jeżeli zatem sprzedaż alkoholu została zarejestrowana w kasie, to będzie ujęta w raporcie fiskalnym i nie należy jej oznaczać w ewidencji kodem GTU.
Podobnie oznaczenia GTU nie dotyczą zbiorczych informacji o sprzedaży nieudokumentowanej fakturami, np. nieodpłatnych przekazań, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, w tym również przekazania alkoholu (o ile w ogóle mowa o przekazaniu podlegającym VAT, co z kolei zależy od prawa do odliczenia podatku naliczonego, a przy przekazaniu alkoholu nie zawsze jest to możliwe).
Wpisanie do ewidencji – stanowiącej element JPK_V7 – kodu GTU 01 nie wyklucza zastosowania także innych oznaczeń, np. TP, gdy dostawa odbywa się na rzecz podmiotu powiązanego (w rozumieniu art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT).