Rachunkowość - 6/2005

ADAM BARTOSIEWICZ, RYSZARD KUBACKI

Świadczenie usług - część II
(Import i eksport usług, miejsce świadczenia)

(fragment)

Import usług

W ustawie o VAT nastąpiły istotne zmiany dotyczące dwóch przypadków transgranicznego świadczenia usług: importu oraz eksportu usług.

Pierwsze z tych pojęć nadal egzystuje w ustawie o VAT, ale w zasadniczy sposób - w porównaniu z poprzednim stanem prawnym - zmieniło się jego pojmowanie. Pod rządami ustawy o VAT z 1993 r. import usług był odrębną czynnością podatkowaną. W myśl obowiązującej ustawy o VAT import usług nie jest już czynnością opodatkowaną, nie został bowiem wymieniony w art. 5 ustawy o VAT, zawierającym wykaz takich czynności. Przez import usług natomiast rozumie się obecnie sytuację, kiedy to rozliczenie podatku od usługi świadczonej przez podmiot zagraniczny wyjątkowo przerzucono na nabywcę usługi, będącego podatnikiem VAT.

Podstawowym, praktycznym skutkiem tego, że obecnie import usług nie jest odrębną czynnością opodatkowaną, lecz sposobem rozliczania przez nabywcę podatku od świadczonych usług, jest to, iż usługę z importu opodatkowuje się wedle stawki właściwej dla danej usługi, niezależnie od tego, czy usługę rozlicza się podatkowo w ramach importu usług, czy też podatek od tej usługi rozlicza świadczący ją wg zasad i stawek obowiązujących w jego kraju. W praktyce - zwłaszcza w początkowym okresie obowiązywania ustawy - można się było spotkać z poglądami, że import usług jest odrębną czynnością opodatkowaną, dla której nie przewidziano żadnych stawek obniżonych ani zwolnień podatkowych i jako taki podlega opodatkowaniu wedle stawki 22%. Nie jest to pogląd prawidłowy.

(...)

Eksport usług (...)

Miejsce świadczenia usług - uwagi ogólne (...)

Ogólna reguła ustalania miejsca świadczenia usług (...)

Usługi związane z nieruchomościami (...)


W innnych zeszytach W tym zeszycie
Wydanie elektroniczne
Wskażniki sektorowe

Zamieszczony zestaw finansowych wskaźników sektorowych za lata 2010-2002 pozwala zainteresowanym szerzej i bardziej wnikliwie spojrzeć na wyniki uzyskane przez dane przedsiębiorstwo. Dzięki porównaniom w czasie i przestrzeni uzyskuje się większy obiektywizm oceny, gdyż uzyskany wynik pozwala sprawdzić:

  • w jakim kierunku podąża przedsiębiorstwo i jak szybko,
  • czy następuje to zgodnie z planem,
  • jaką pozycję zapewniło sobie wśród podobnych przedsiębiorstw.

Został on stworzony głównie na potrzeby biegłych rewidentów, ale może być także wykorzystywany przez inne osoby zajmujące się analizą i oceną przedsiębiorstw (kierownictwo, inwestorów, analityków bankowych i finansowych). Wiecej

Gadu Gadu
Na pytania dotyczące sposobu i realizacji zamówień na nasze publikacje odpowiedzą:

© Rachunkowość Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zamknięcie Roku 2010 Zamknięcie Roku 2011